“Ova korekcija je između ostalog rezultat par događaja koji su prošli ispod radara retail ulagačima. Naime, Bank of Japan (BoJ) je nedavno dva puta intervenirala (svibanj i srpanj) na FOREX tržištu kupujući jene za dolare tako da od 11. srpnja ove godine jen jača prema dolaru. Do danas preko 13%.
Uz to BoJ je prošlu srijedu povisila kamatnu stopu na 0.25% te smanjila direktnu kupovinu japanskih državnih obveznica u sklopu svoje politike otvorenog tržišta. Time je poskupila zaduživanje u jenima i smanjila njihovu količinu u opticaju. Sve to poremetilo je jedan dug i dobro uhodan sustav financiranja trgovine dionicama među institucionalnim investitorima.
Naime od 1990-tih jenom se financiraju portfolio ulaganja prvenstveno mnogih fondova po principu – zaduži se u jeftinim jenima, nakon toga prodaj te jene za dolare i kupi dionice. To zaduživanje u jenima je i jedan od bitnih razloga rasta tehnoloških dionica iza kojeg stoje institucionalni investitori, naročito hedge fondovi. Ovaj model se dodatno intenzivirao posljednjih godina nakon FED-ovih dizanja kamatnih stopa u USA, dok ih je BoJ i dalje držala oko nule.
Sad kad je zaduživanje u jenima poskupjelo, realizira se dobit (take profit) prodajom pri all time high (ATH) vrijednostima tih dionica i smanjuju se njihove pozicije te čeka da se cijene još malo korigiraju da bi se ponovno kupovalo, naročito prije slijedećeg sniženja FED-ove kamatne stope.”
Japanske dionice naglo su se oporavile u utorak, nakon najvećeg jednodnevnog pada (-12,4% na “Black Monday” 1987. godine), uzrokovanog zabrinutošću da će ulaganja financirana jeftinim jenom izgubiti na svojoj atraktivnosti, čitaj profitabilnosti, kao i prošlotjednim padom globalnih tržišta dionica uslijed straha od recesije u SAD-u zbog možebitnog kašnjenja FED-a u spuštanju kamata.